Kam se obrátit pro pomoc

Linka první psychické pomoci

Když nevíš kudy kam a je toho na tebe moc, zavolej na krizovou linku nebo využij chat.

Tel.: 116 123 – Linka první psychické pomoci, NONSTOP a zdarma.


Krizová centra

Pokud zažíváš akutní psychickou krizi a zavolání nestačí, můžeš osobně dojít do krizového centra. Na místě je přítomen psycholog a psychiatr.

Centrum krizové intervence Bohnice a Krizové centrum RIAPS


Psychologická poradna na ČVUT

V poradně získáš krátkodobou podporu v náročných situací, týkající se osobního života, mezilidských vztahů, tvého vnitřního prožívání nebo studia. Obrať se na nás, když se potřebuješ zorientovat ve své situaci nebo se ti děje něco, s čím potřebuješ pomoct, ale nevíš, kam se obrátit.

Pro všechny studenty ČVUT je služba zdarma. V nabídce jsou také další služby jako koučink, právní poradna a další.


Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA

Služba je poskytována studentům s diagnostikovaným chronickým onemocněním, somatickým nebo duševním. Spadají sem, mimo jiné, poruchy učení, autismus nebo ADHD. Pokud se tě to týká, můžeš získat podporu ve studiu šitou na míru tvým potřebám.

Praktický lékař

Pokud se necítíš psychicky dobře, ale nevíš jak to uchopit, můžeš zvolit i návštěvu praktického lékaře. Ten udělá základní zhodnocení tvých potíží a nasměruje tě na další odborníky.


Psychoterapie

Psychoterapie je dlouhodobější forma podpory v řádu měsíců až let. Pomůže ti řešit vztahové problémy, zpracovat nevyřešené situace z minulosti, které tě trápí, zbavit se obtěžujících strachů nebo návyků, více si porozumět. Služby některých psychoterapeutů hradí pojišťovna. Ti mívají ale v současné době přeplněnou kapacitu. Psychoterapie funguje i na přímou platbu, některé pojišťovny na ni alespoň částečně přispívají. Informuj se o možnostech financování a vyhledání odborníka u své pojišťovny, třeba skrz atlas smluvních odborníků. Můžeš se taky zeptat na doporučení tvých kamarádů a rodiny nebo najdi někoho ve tvém okolí.


Psychiatr

Jako lékař může psychiatr předepisovat léky. Obrátit se na něj můžeš buď na doporučení jiného odborníka nebo pokud máš akutní a závažné potíže na psychické úrovni (pocit, že život nedává smysl, myšlenky na sebevraždu…) nebo na fyzické úrovni (problémy se spánkem, neustálá únava..). Také při potížích, které znemožňují normální fungování, když slyšíš či vidíš něco, co ostatní ne, nebo pokud ohrožuješ sebe nebo své okolí. Psychiatrická péče je v rámci zdravotního pojištění poskytována zdarma. Najít psychiatra můžeš v atlasu lékařů tvé pojišťovny.


Baobab, z.s.

Pokud máš diagnostikované duševní onemocnění a potřebuješ dlouhodobě pomoct se zvládáním studia, využij program Student v organizaci Baobab. Pomohou ti zlepšit tvé schopnosti v plánovaní studijních povinností, dodržování termínů, naučíš se nové studijní strategie, posílíš své schopnosti zvládání projevů duševního onemocnění a mnohem víc.


Dostuduj.fit

S fakultou informačních technologií to nemá nic společného. V Dostuduj.fit ti poskytnou krátkodobou a flexibilní podporu při studiu pokud nějaké psychické těžkosti zažíváš, ale nejsou v rozsahu diagnostikovaného duševního onemocnění.